تاریخ : پنج شنبه, ۳ خرداد , ۱۴۰۳ 16 ذو القعدة 1445 Thursday, 23 May , 2024
0
استاندار گیلان

تاکید استاندار گیلان بر تشدید نظارت ها در رعایت دستورالعمل های بهداشتی

  • کد خبر : 1010
  • ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۷
تاکید استاندار گیلان بر تشدید نظارت ها در رعایت دستورالعمل های بهداشتی
استاندار گیلان با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به کروناو قرارگرفتن استان در مرز هشدار بر تشدید نظارت ها در رعایت دستورالعملهای بهداشتی و زدن ماسک تاکید کرد و گفت : همه اقشار جامعه باید دستورالعمل های بهداشتی پیشگیری از کرونا را رعایت کنند و در صورت عدم رعایت با متخلفان برخورد می شود

ارسلان زارع روز شنبه در جلسه ستاد مدیریت مقابله با کرونا گیلان که با حضور تصویری فرمانداران برگزار شد، افزود: افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان نشان می دهد دستورالعمل ها، پروتکل ها و مراقبت های بهداشتی و زدن ماسک به طول کامل و درست رعایت نشده و رفتارهای متعارف با تهدیدات نظام سلامت و نظرات کارشناسان و تصمیمات ستاد ملی و استانی کرونا همه جا درپیش گرفته نشده است.

وی با تاکید بر اینکه مراقبت ها و رعایت صحیح دستورالعملهای بهداشتی اظهار داشت: به اذعان کارشناسان بهداشتی و نظر سازمان بهداشت جهانی ویروس کرونا تغییر رفتاری ندارد بلکه آنچه در مقابله با این ویروس و شیوع آن تعیین کننده است میزان حساسیت هاست.

وی با بیان اینکه باید در همه شهرستان های استان تاکیدات مربوط به رعایت توصیه های بهداشتی مضاعف شود، اضافه کرد: هفته گذشته رئیس جمهوری به همه دستگاه ها ابلاغ کردند که مسئول کنترل، رعایت و نظارت بر دستورالعمل های بهداشتی در سازمان های اداری، مسئولان اجرایی هستند و عدم رعایت دستورالعمل ها نقض قانون است.

استاندار گیلان بیان داشت: با توجه به گزارش ارایه شده در جلسه امروز ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا؛ ادارات دولتی از نظر رعایت دستورالعمل های بهداشتی در پیشگیری از انتشار ویروس کرونا رتبه اول را دارند، اما ضرورت دارد همه اقشار دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند و در صورت عدم رعایت با متخلفان برخورد شود.

تعارف را کنار بگذارید؛ رعایت نکات بهداشتی باید تبدیل به فرهنگ شود

نماینده عالی دولت در گیلان در ادامه سخنانش در جلسه تاکید کرد : کمیته نظارت در شهرستان ها با مدیریت فرمانداران نظارت ها را تشدید کنند.

وی اظهار داشت: ادارات دولتی گیلان خدمات دهی مستقیم به مردم دارند باید استفاده از ماسک را برای شهروندان و مراجعان اجباری کنند و به هیچ عنوان به افرادی که از ماسک استفاده نمی کنند، خدمات ارائه ندهند.

وی تصریح کرد : باید تعارف را کنار گذاشت و با سخت گیری در این مهم، رعایت نکات بهداشتی و زدن ماسک را به فرهنگ تبدل کنیم.

وی با تاکید بر اینکه همه مردم باید در جامعه نسبت به استفاده از ماسک حساس باشند، خاطر نشان کرد: مردم نیز باید در ارتباط با استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، امر به معروف و نهی از منکرنموده و با ارائه هشدارهای لازم بههمشهریان خود در این فرهنگ سازی و ایجاد حساسیت مشارکت نمایند.

نماینده عالی دولت در استان با اشاره به اینکه در شرایط کنونی مردم مهمترین مولفه برای پیروزی و مقابله با کرونا، مردم هستند، اظهار داشت: تغییر سبک زندگی از جمله ضرورت هایی است که دایم بر آن تاکید دارم باید مباحث مرتبط با این ویروس به ویژه دستورالعمل های بهداشتی به عنوان بخش الزام آور در زندگی مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: از کمیته رسانه و فضای مجازی و صدا و سیما نیز انتظار داریم در تولیدات خود با محوریت تبیین و معرفی سبک زندگی در دوران کرونا، فرهنگ سازی در این زمینه و رعایت پروتکل های بهداشتی با رویکرد حفظ امید و تقویت نشاط در جامعه را همچنان در دستور کار داشته باشند.

استاندار گیلان تاکید کرد: راهبردهای ستاد استانی و ملی کدیریت کرونا تغییر نکرده و همچنان آموزش و آگاهی دادن به مردم مهمترین اولویت همه ما است.

نهضت احسان و تعاون و دستگیری از نیازمند با قوت ادامه یابد

زارع در بخشی از سخنان خود با اشاره به بیانات حکیمانه رهبر معظم انقلاب اسلامی طی روز گذشته که متولی مرجع اصلی همه موضوعات اصلی مرتبط با کرونا را منحصرا ستاد ملی مقابله با کرونا و تصمیمات این نهاد دانستند، قدردانی کرد و افزود : دستورالعمل های بهداشتی پیرامون ایام ماه محرم هم با اعلام از سوی ستاد ملی به دستگاه ها و مجموعه های مرتبط ابلاغ می شود.

وی همچنین گفت : در ماه مبارک رمضان به فرمان مقام معظم رهبری با تاسی از سیره نبوی و سلوک ماندگار مولای متقیان علی ابن ابیطالب شاهد خلق صحنه های بی نظیری از مهربانی و همراهی مردم با نیازمند در قالب طرح مواسات و کمک های مومنانه بودیم و امید است با توجه به در پیش بودن عید غدیر و نیز ماههای محرم و صفر این حضور و مشارکت مردمی در دستگیری از نیازمندان در قالب نهضت احسان و تعاون استمرار یابد.

وی عنوان کرد : فرمانداران در اجرای این طرح هماهنگی و همکاری لازم را داشته و چون مرحله نخست پیشگام باشند.

لزوم رفع کامل مشکل کمبود ماسک در گیلان

استاندار گیلان در ادامه با بیان اینکه همچنان در مرکز استان و شهرستان ها با کمبودهایی در ارتباط با تامین ماسک مواجه هستیم، اضافه کرد: سازمان صنعت “، معدن و تجارت استان نسبت به تامین ماسک مورد نیاز حتی تامین بخشی از نیاز از سایر استان و نیز تامین مواد اولیه برخی واحدهای تولیدی موظف به پیگیری های لازم تا رفع سریعتر مشکل است.

وی درباره توزیع ماسک بیان داشت: در زمینه توزیع ماسک هم مقرر شده تا شهرداری رشت با توجه به نیاز بیشتر در ماه محرم، مکانی را برای توزیع ماسک و محلول های ضدعفونی کننده با قیمت مصوب مشخص کند و لذا فرماندار شهرستان رشت پیگیر این مهم باشد.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری آزمون های دکتری و ورود به مدارس استعدادهای درخشان طی ۲ روز گذشته در استان ضمن قدردانی از دست اندرکاران برگزاری آنها گفت : این آزمون ها با رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک به نحو مطلوبی برگزار شد.

نماینده عالی دولت در استان گیلان ادامه داد: این آزمون، تستی برای آزمون های بزرگ پیش رو شامل کارشناسی ارشد و کنکور سراسری است که همه دستگاه ها و سازمان ها باید در این زمینه همکاری کنند.

وی با اشاره به بازگشایی مدارس و دانشگاه ها و حوزه های علمیه اضافه کرد: از پانزدهم شهریور در همه شهرهای سفید کلاس های درس، مراکز آموزش عالی، حوزه های علمیه به صورت حضوری برگزار می شود در شهرهایی با وضعیت های زرد به صورت نیمه حضوری با جمعیت کم و فاصله گذاری اجتماعی و در شهرهای قرمز نیز به صورت غیرحضوری برگزار خواهد شد.

استاندار گیلان با تاکید بر اینکه ضرورت دارد تا فرمانداران در شهرستان ها و سازمان های ذیربط در دانشگاه ها، آموزش و پرورش و حوزه های علمیه برنامه ریزی های لازم را برای سال تحصیلی جدید به تناسب شرایط و وضعیت منطقه داشته باشند، اضافه کرد: در مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا آمده است که حضور معلمان و کادر آموزشی در هر شرایطی در مدارس الزامی است بدین مفهوم که حتی در شهرهای قرمز نیز باید کادر آموزشی و معلمان در مدرسه حضور یابند و آموزشهای مجازی خود را از این محل پیگیری نمایند.

وی عنوان کرد : ضمن آنکه در خوابگاه های دانشجویی هم باید استانداردها و پروتکل های بهداشتی و حداقل حضور افراد در اتاق ها و غیره به دقت رعایت شود.

وی بیان داشت: همچنین طبق تصمیمات ستاد ملی مدیریت کرونا با توجه به اینکه ثبت نام دانشجویان و انتخاب واحد آنان قبل از ۱۵ شهریور انجام می گیرد، دانشجویان در شهر خود می توانند مهمان باشند یا ترم را مرخصی بگیرند که جز سنوات تحصیلی آنان به حساب نمی آید.

وی در ادامه سخنانش به تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا در ارتباط با پرستاران و کادر درمانی اشاره کرد و افزود : تصمیم بر آن است در سهمیه استخدامی وزارت بهداشت و درمان که به استان ها اختصاص می یابد تمام کسانی که به طور مستقیم در بیمارستان ها و مراکز درمانی اعم از نیروهای کارمعین، شرکتی و خرید خدمات همکاری دارند، در اولویت استخدام قرار گیرند.

به گفته وی، بر این مبنا پرستارانی که طی ماههای گذشته بویژه پیک کرونا با حوزه بهداشت و درمان همکاری کردند در اولویت استخدام هستند.

بانکها روند تخصیص تسهیلات به بنگاه های آسیب دیده را سرعت بخشند

استاندار همچنین در بخشی دیگر از این جلسه در زمینه تاخیر  بانک ها در پرداخت تسهیلات به بنگاههای آسیب دیده از کرونا هم گفت : این موضوع باید با جدیت پیگیری و مرتفع شود.

وی عنوان کرد : باید روند تخصیص این تسهیلات بر اساس دستورالعمل های مربوطه و پرونده های ارجاعی تایید شده به سرعت انجام شود و بانک ها همکاری خود را قوت بخشند.

لینک کوتاه : https://khabarguilan.ir/?p=1010

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • خبرگیلان نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
  • لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.