تاریخ : جمعه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۳ 11 شوال 1445 Friday, 19 April , 2024
1
 در نشست خبری با لاوروف؛

در موضوع امنیت خود با کسی تعارف نداریم/بررسی مذاکرات وین در حال اتمام است.

  • کد خبر : 5882
  • ۱۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۱
در موضوع امنیت خود با کسی تعارف نداریم/بررسی مذاکرات وین در حال اتمام است.
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در آینده نه چندان دور روسای‌جمهور ایران و روسیه در پایتخت یکی از دوکشور دیدار و رایزنی می کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر گیلان به نقل از ایسنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، ظهر امروز در نشست خبری با همتای روس خود در محل وزارت امور خارجه روسیه گفت: روند بررسی مذاکرات وین در دولت جدید ایران در حال اتمام و نهایی شدن است و به زودی گفت وگوهای وین از سر گرفته می‌شود.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه دولت آقای رئیسی دولت عمل گرا و نتیجه محور است، گفت: با صدای بلند به طرف‌های مقابل در مذاکرات می‌گوییم تا زمان اتمام بررسی‌های ما و بازگشت ایران به میز مذاکره، آن‌ها نیز باید تصمیمات جدیدی بگیرند و اراده و نیت خود را برای به نتیجه رسیدن این مذاکرات و انجام تعهدات‌شان نشان دهند تا ما آن را به عنوان یک نشانه مثبت در نظر بگیریم.

امیر عبداللهیان با بیان اینکه ایران اهل مذاکره، منطق و گفت‌وگو است، خاطرنشان کرد: ما به دنبال مذاکره‌ای هستیم که منجر به نتیجه شود و حقوق ملت ایران تامین شود و طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه در نشست امروز در ارتباط با مسائل منطقه‌ای و بین المللی با یکدیگر گفت‌وگو کردیم و دیدگاه‌های ما در بسیاری از مسائل مشترک و نزدیک به هم است، ادامه داد: بخش عمده‌ای از مذاکرات ما در این نشست به موضوعات دوجانبه اختصاص داد. در این مذاکرات توافق کردیم که در آینده نزدیک سند راهبردی همکاری‌های دو کشور به صورت مدون مورد بررسی قرار بگیرد و به عنوان نقشه‌راه جدید در روابط دو کشور، مبنای همکاری همکاری‌های بلندمدت دو کشور قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه در این نشست تاکید کردیم که باید اراده رهبران دو کشور را در مورد اهمیت توسعه روابط دو کشور عملیاتی کنیم چنان که شاهد ایجاد جهش جدیدی در روابط دو کشور باشیم، خاطرنشان کرد: در این ارتباط ضروری است که موانع موجود را شناسایی کنیم و زمینه را برای گسترش و همکاری‌های تجاری دو کشور فراهم کنیم.

وی افزود: در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد جمعیت ایران واکسن دریافت کردند و برای رفت و آمد تجار ما مانعی وجود ندارد.

امیر عبداللهیان همچنین گفت: در خصوص توسعه هر چه بیشتر روابط دو کشور در حوزه‌های فرهنگی، گردشگری و سیاسی، امنیتی تاکید کردیم.

وزیر امور خارجه افزود: ارتباط با گسترش همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور راه طولانی در پیش داریم و باید شاهد افزایش حجم تبادلات بین دو کشور باشیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه اظهارات خود در جمع خبرنگاران با اشاره به رایزنی‌هایش با وزیر امور خارجه روسیه در مورد موضوع افغانستان گفت:در همین جا با صدای بلند می‌گوییم که ما از تشکیل دولت فراگیر در افغانستان با مشارکت همه اقوام و گروه‌ها در این کشور حمایت می‌کنیم. ما نگران رشد تروریسم و مواد مخدر در افغانستان هستیم، توجه به نظر مردم افغانستان برای ما مهم است و ان‌شاءالله در آینده نزدیک نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان با حضور روسیه در تهران برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به فرمت مسکو و پیشنهاد روسیه در ارتباط با موضوع افغانستان گفت: ما نگاه مثبتی به این پیشنهادها داشته و با نگاه مثبت مشارکت در آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

وزیر امور خارجه افزود: در ارتباط با قفقاز جنوبی نیز ما نگرانی‌هایی داریم. با آقای لاوروف این نگرانی‌ها را در میان گذاشتیم، منطقه ما تحمل زیاده خواهی‌های جدید را ندارد و نگاه ما با همسایگانمان نگاه دوستی و توسعه همکاری هاست.

امیرعبداللهیان افزود: بیان برخی از اظهارات که این سیاست همسایگی و حسن همجواری را تحت تاثیر قرار دهد، مایه دلسردی است، ما معتقدیم که بایستی کشورها و همسایگان ایران پاسخ مثبتی به سیاست همسایگی ایران که مبتنی بر صلح و دوستی است بدهند و در این راستا عمل کنند.

وزیر امور خارجه افزود: ما هر گونه تغییر ژئوپلیتیک در حوزه قفقاز را نمی‌پذیریم، ما نگرانی‌های جدی از حضور تروریست‌ها و صهیونیست‌ها در این منطقه داریم. سیاست ایران در حمایت از حقوق مردم فلسطین کاملا روشن است.

امیر عبداللهیان در مورد برخی از اقدامات تحریک‌آمیز صهیونیست‌ها در منطقه گفت: جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با موضوع امنیت خود با هیچ کسی تعارفی ندارد، پیام ما برای همسایگان ما پیام دوستی است و بر انجام گفت‌وگوها بین کشورهای منطقه در راستای تامین منافع کشورهای منطقه داریم و اینکه کشورهای منطقه می‌توانند با همکاری یکدیگر امنیت‌شان را ایجاد کنند.

وی همچنین با اشاره به رایزنی‌هایش با وزیر خارجه روسیه در ارتباط با موضوع سوریه نیز گفت: در ارتباط با این موضوع اتفاق نظر داریم. ما برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه را اقدامی مثبت می‌دانیم به رای و نظر مردم سوریه احترام می‌گذاریم.

امیر عبداللهیان همچنین با اشاره به نگاه ایران در ارتباط با تحولات یمن گفت: باید هرچه زودتر آتش بس در این منطقه ایجاد شود و گفت‌وگو‌های یمنی و یمنی برگزار شود و محاصره این کشور به اتمام برسد.

وی ادامه داد: در مورد همکاری‌های ایران و آژانس آقای لاوروف تاکید کردند که آقای گروسی سفر بیشتری به ایران داشته باشد ما از سفر آقای گروسی به تهران در چارچوب رایزنی در ارتباط با مسائل فنی موجود بین ایران و آژانس استقبال می‌کنیم اما از اینکه آژانس نسبت به حادثه تروریستی رخ داده در کرج واکنشی نشان نداد از این موضوع گلایه‌مند هستیم، آژانس و آقای گروسی نباید اهداف برخی از کشورها را در ارتباط با پرونده صلح‌آمیز هسته‌ای ایران پیگیری کنند، ما به سفر آقای گروسی به تهران در چارچوب روابط فنی بین ایران و آژانس خوش‌آمد می‌گوییم و زمان سفر ایشان را متناسب با برنامه همتای ایرانی‌شان تنظیم می‌کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست درباره مذاکرات ایران و عربستان سعودی نیز خاطرنشان کرد: دور جدید گفت‌وگوهای ایران و عربستان سعودی برگزار شده و ایده‌ها و پیشنهادات سازنده‌ای را در آخرین جلسه خود ارائه دادیم و برای بازگشت روابط دو کشور به حالت طبیعی همواره به مقامات عربستان اعلام کردیم ایران در این رابطه آمادگی لازم را دارد، ولی بسته به تصمیم طرف سعودی است که چه زمانی بخواهد این کار را صورت دهد.

امیر عبداللهیان در بخشی دیگر از صحبت‌های خود بر گفت‌وگوهای درون منطقه‌ای تأکید و افزود: امیدوار هستم در آینده نزدیک به نقطه‌ای برسیم که در منطقه شاهد سوءتفاهم، تشنج و تنش نباشیم.

وزیر امور خارجه در این نشست مطبوعاتی مشترک با همتای روسی خود با اشاره به اظهارات لاوروف درباره برگزاری مانور در منطقه قفقاز گفت: آقای لاوروف به مانورهای نظامی در منطقه قفقاز اشاره کرد که باید بگویم ۶ مانور توسط جمهوری آذربایجان و دیگر کشورها صورت گرفت. ایران فقط یک مانور در روزهای گذشته برگزار کرد که از مجاری دیپلماتیک به کشورها اعلام شد.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: این مانور در درون خاک ایران و توسط نیروهای مسلح ایران انجام شده و پیام آن صلح و دوستی و تثبیت امنیت در منطقه بوده است و لاغیر.

لاوروف: صادرات واکسن اسپوتنیک به ایران تسهیل می‌شود

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در نشست مطبوعاتی مشترک با همتای ایرانی خود با بیان اینکه در دیدار با آقای امیرعبداللهیان تاکید بر این شد که هر چه زودتر باید مذاکرات وین آغاز شود و ایران نیز در این زمینه آمادگی دارد گفت: البته هدف فقط برگزاری مذاکرات نیست و باید آمریکا نیز به تعهدات خود در این زمینه عمل کند و تحریم‌ها علیه ایران در عرصه‌های مختلف را لغو کند.

وی با بیان اینکه ما موافق برجام و مذاکرات وین هستیم، ادامه داد: مسائل منطقه باید خارج از برجام بررسی شود و مشروط کردن این مذاکرات به مسائل منطقه درست نیست.

وی همچنین با اشاره به طرح امنیتی روسیه در ارتباط با خلیج فارس گفت: ما از گفت وگوهای ایران و کشورهای منطقه خلیج فارس حمایت می‌کنیم.

وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تأکید بر اجرای کامل و تمام برجام به نحوی که توازن منافع کشورهای عضو رعایت شود در نشستی مطبوعاتی مشترک با حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان گفت: در این نشست در دیدار با آقای امیرعبداللهیان در ارتباط با آخرین تحولات افغانستان نیز صحبت کردیم معتقدیم باید حکومتی در افغانستان ایجاد شود که منافع تمامی گروه‌ها و اقوام در افغانستان محقق شود. باید به اقتصاد افغانستان کمک کنیم. افغانستان نباید مرکزی برای بی‌ثباتی در منطقه و جهان باشد و از حاکمان افغانستان می‌خواهیم که با گروه‌های تروریستی و جریان‌های غیرقانونی مواد مخدر در این کشور مقابله کنند. وضعیت کنونی در افغانستان از جمله وضعیت اقتصادی معطوف به کسانی است که در این سال‌ها در این کشور حضور داشته‌اند و آن‌ها در این زمینه دارای مسئولیت هستند.

وی همچنین بر اهمیت همکاری‌های بین المللی در زمینه افغانستان اشاره کرد و گفت:در دیدار با آقای امیرعبداللهیان در ارتباط با سوریه و وضعیت اقتصادی این کشور نیز صحبت کردیم. معتقدیم که مسائل سوریه را باید همچنان در فرمت آستانه که تاکنون نتیجه داده به پیش ببریم باید اجلاس سران روند آستانه در تهران برگزار شود و در حال تمرکز برای برگزاری جلسه کمیته قانون اساسی سوریه هستیم که در ماه جاری در وین برگزار می‌شود.

وی همچنین اظهار کرد:دردیدار امروز همچنین در ارتباط با کنوانسیون خزر و آخرین تحولات قفقاز رایزنی و گفت و گو کردیم.

لاوروف همچنین با اشاره به توافق ایران و روسیه مبنی بر صادرات واکسن اسپوتنیک به ایران گفت: توافق کردیم که این موضوع را تسهیل کنیم.

وزیر خارجه روسیه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با نگاه روسیه به تحولات در قفقاز جنوبی گفت: ما بارها مواضع خود را اعلام کرده ایم. روسیه یک سال پیش جنگ در قره باغ را متوقف کرد. امروز نیز در مورد تحولات قره باغ صحبت کردیم و پیشنهاد شد سه کشور قفقاز با ایران و روسیه و ترکیه در چارچوب گروه ۳+۳ مذاکره کننداین پیشنهاد مثبت ارزیابی شد.

وی همچنین گفت: این کشور هیچ تمایلی برای وقوع تغییرات ژئوپلیتیک در منطقه ندارد.

لاوروف همچنین افزود: ما مخالف فعالیت‌های نظامی و تحریک‌آمیز در خصوص این مناطق هستیم.

وزیر خارجه روسیه با اشاره به موضوع کنوانسیون خزر و با بیان اینکه براساس این کنوانسیون حضور کشوری غیر از کشورهای عضو در این منطقه برای انجام مانور و فعالیت‌های نظامی ممنوع است، گفت: امیدواریم کنوانسیون خزر هر چه سریع‌تر در مجلس ایران تصویب شود.

لینک کوتاه : https://khabarguilan.ir/?p=5882

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • خبرگیلان نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
  • لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.