تاریخ : سه شنبه, ۷ آذر , ۱۴۰۲ 16 جماد أول 1445 Tuesday, 28 November , 2023
1
رئیس‌جمهور منتخب در نشست خبری:

شرایط مردم را به مذاکرات گره نخواهیم زد/ با رئیس‌جمهور آمریکا دیدار نمی‌کنم/ دولت سیزدهم متعلق به جریان خاصی نیست/ سیاست خارجی ما به برجام ختم نمی‌شود.

 • کد خبر : 5249
 • ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۶
شرایط مردم را به مذاکرات گره نخواهیم زد/ با رئیس‌جمهور آمریکا دیدار نمی‌کنم/ دولت سیزدهم متعلق به جریان خاصی نیست/ سیاست خارجی ما به برجام ختم نمی‌شود.
نشست خبری حجت  الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور منتخب ایران با حضور رسانه های داخلی و خارجی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر گیلان؛ نشست خبری حجت  الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهور منتخب ایران با حضور رسانه های داخلی و خارجی ( ۳۸۰ نماینده از ۲۰۱ رسانه داخلی و خارجی) امروز دوشنبه ۳۱ خردادماه برگزار شد.

رئیسی در ابتدای سخنان خود با تبریک فرا رسیدن دهه کرامت اظهار کرد: حماسه ملت بزرگ ایران در روز بیست و هشتم خردادماه به دنبال حماسه هایی بود که ملت در دوران مختلف خلق کردند و پیامی مهم برای جهانیان داشت. حضور مردم علیرغم گلایه ها بود. این حضور گسترده علیرغم شرایط کرونایی انجام گرفت که جای تشکر دارد. پیام ملت ایران پیام ضرورت تغییر در شرایط اقتصادی بود. پیام ملت ایران مبارزه با فساد و اجرای عدالت در همه جنبه های زندگی بود. انشاالله شرایط به نفع مردم تغییر خواهد کرد. پیام ایران پیام ادامه دادن راه حاج قاسم سلیمانی بود. این پیام برای دولت مردمی باید شنیده شود و به عهدی که بستیم باید وفادار باشیم‌. اطمینان داریم با توکل به خدا و داشته‌هایمان و نیروی انسانی و ذخایر ارزشمندی که داریم انشالله وضعیت و شرایط تغییر می کند.

رئیسی،افزود:بنده به‌عنوان رئیس‌جمهور خود را خادم جمهور می‌دانم، چه کسانی که به،من،ویابه کاندیداهای دیگر رأی دادند و یا به خاطر شرایط کرونایی و به دلایل دیگری،پای،صندوق‌های رأی حاضر نشدند من خودم را خادم همه ملت ایران می‌دانم و خودم را موظف می‌دانم که از حقوق مردم پاسداری و صیانت کنم لذا نسبت به کاهش هزینه‌های اجتماعی و افزایش سرمایه‌های اجتماعی اقدام خواهم کرد هر امری که بخواهد سرمایه اجتماعی را افزون کند و از هزینه‌های اجتماعی بکاهد، جزء دستور دولت مردمی خواهد بود، ان‌شاءالله.

سیاست داخلی ما بهبود کسب و کار و شرایط معیشتی خواهد بود

وی ادامه داد: سیاست داخلی ما بهبود کسب و کار و شرایط معیشتی خواهد بود.  نظام اداری کارآمدی را رقم خواهیم زد. حتما شرایط این روزها را تغییر خواهیم داد. نیروهای کارآمد، انقلابی و فساد ستیز را روی کار خواهیم آورد. دولت های مختلف خدماتی ارائه دادند که ارج می دهم.  بعد از انقلاب در برخی از حوزه ها به قله هایی دست پیدا کردیم؛ اما در برخی از حوزه ها به‌ دلیل کم توجهی مشکلاتی داریم که از بین آنها اجرای عدالت مهم‌ترین است‌. محور تحول بر اساس گام دوم انقلاب است. باید امید را به مردم بازگردانیم. باید اعتماد مردم برگردد که احساس کنند دولت اعتماد آفرین است و می خواهد معیشت را بهتر کند. هر کسی دلش برای انقلاب بتپد کمک ما خواهد بود. دنیا باید بداند که شرایط جدید پیش روی آنها است. فشار حداکثری روی مردم ما کارساز نشده و باید بدانند که سیاست خارجی ما از برجام شروع نمی شود و به برجام خاتمه نمی یابد.‌ ما تعامل را با کشورها خواهیم داشت.‌

شرایط مردم را به مذاکرات گره نخواهیم زد

رئیسی افزود: ما معیشت مردم را به دام مذاکره نمی‌دهیم؛ مذاکره باید برای ملت آورده داشته باشد. هر مذاکره‌ای که منافع ملی تامین شود پیش خواهد رفت، ولی شرایط مردم را به مذاکرات گره نخواهیم زد. نتیجه محوری موضوع ما است و مذاکرات باید برای مردم نتیجه داشته باشد.

وی در پاسخ به سوالی درباره مشکلات اقتصادی موجود و اصلی ترین برنامه شما برای حل این مشکلات پاسخ داد: ان‌شاالله در روز نخست کار دولت اعلام می کنیم که تمام بسترهای فساد زا باید خاتمه باید. باید دستگاه های دولتی زمینه های رانت خواری را از بین ببرند و اصلاح کنند. اولین اقدام توجه به زمینه اشتغال و مسکن است و باید حضوری فعال داشته باشیم.

رئیس جمهور منتخب مردم در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در مورد اینکه نظر شما در مورد برجام چیست و چه پیامی برای آمریکا دارید؟ گفت: برجام را باید کشورهای آمریکایی و اروپایی نگاه کنند که چگونه درباره آن برخورد کردند. من تاکیدم به آمریکا این است که تعهد خود را اجرا کنید و به برجام بازگردید. به اروپایی ها هم می گویم تحت تاثیر آمریکایی ها قرار نگیرید و به تعهدات خود عمل کنید. مردم از دولت مردمی انتظار دارند که احقاق حق صورت بگیرد. من خادم جمهور هستم؛ حتی کسانی که به نامزدهای دیگر رای داده اند یا رای نداده اند.

کاهش مالیات تولید از ۲۵ درصد به ۱۰ درصد

وی با اشاره به وضعیت این روزهای تولید هم گفت: در حال حاضر تولیدکنندگان و کارآفرینان نسبت به کمبود نقدینگی اعتراض دارند و از سوی دیگر همه کارشناسان اقتصادی نسبت به افزایش نقدینگی هشدار می‌دهند؛ بنابراین نقدینگی باید به سمت تولید هدایت شود. ما تولید را پرجاذبه و اقدامات غیرمولد را بی‌جاذبه خواهیم کرد؛ این با یک بخشنامه یا سخن امکان‌پذیر نیست و یک سلسله اقدامات می‌خواهد از جمله اینکه برای ایجاد جذابیت در تولید، کاهش مالیات تولید از ۲۵ درصد به ۱۰ درصد با یک شیب ملایم و ایجاد مالیات برای کار‌های غیرمولد و سوداگرانه مانند سوداگری در ارز، طلا و مسکن را دنبال می‌کنیم تا یک عدالت مالیاتی ایجاد شود و ما مصمم هستیم که این کار را در دولت دنبال کنیم.

سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی‌شود و به آن نیز محدود نخواهد شد

وی در مورد اینکه آیا تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای این روزها را ابقا می کنید؟ بیان داشت: تیم مذاکره‌کننده کشورمان این روزها کار می کند و گزارش کار می دهد. تیم سیاست خارجی ما هم در حال دریافت گزارش‌‎ها و مستندات هستند. درباره تحریم ها، آمریکا موظف است تحریم ها را لغو کند. آنها باید توضیح بدهند که چرا زمانی که ایران تعهدات برجامی را انجام داد؛ آنها و اروپایی ها به تعهدات شان عمل نکردند. رفع تحریم ها و راستی آزمایی محور بحث سیاست خارجی ما خواهد بود.  ملت ایران نشان داده است که در برابر فشارها مقاومت کرده و ایستادگی دارد و دشمنان باید بدانند که سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی‌شود و به آن نیز محدود نخواهد شد، ما تعامل را باهمه کشورهای دنیا به عنوان یک اصل مهم در دستور کار قرار خواهیم داد.

رئیسی با اشاره به عملکرد صد روزه نخست دولت خود و ارائه گزارش هم اظهار کرد: در روز آغاز کار دولت، تمام بسترهای فسادزا را اعلام می کنم که خاتمه داده شوند. دستگاه ها به صورت خاص آمار می دهند و ملت ایران و رسانه ها آمار را می بینند که پنهان نیست. مردم باید بدانند که دولت در چه وضعیتی شروع به کار کرده است. ملت بزرگ ما از دولت می خواهد که به تعهدات خود عمل کند و این نشست ما نشست آغاز و پل رابط است. دولت باید دیدگاه های خود را تبیین کند تا رسانه ها آن را اعلام کنند.

آنهایی که به وجود آورنده داعش هستند باید جواب بدهند نه ما

وی در مورد اینکه تحریم هایی علیه شما وجود دارد و این موضوع چه تاثیری روی مذاکرات شما دارد؟ پاسخ داد: من به عنوان یک حقوقدان وظیفه ام احقاق حق مردم است‌. ما در جایگاه مدعی هستیم‌. همواره کارهایی که انجام داده‌ام برای احقاق حق مردم بوده است.‌ به عنوان یک قاضی همیشه مدافع حقوق مردم بوده ام. اگر یک حقوقدان از حقوق مردم دفاع کرده باید مورد تشویق قرار بگیرد. من افتخارم این است که به عنوان دادستان از حقوق مردم دفاع کردم و خواهم کرد؛ از هر قومی و هر کجایی که باشند موظف می دانم خود را تا از حقوق مردم دفاع کنم. آنهایی که بوجود آورنده داعش هستند باید جواب بدهند.

وی ادامه داد:  اگر امروز کسانی که مدعی حقوق بشر هستند با به وجود آوردن داعش و گروه‌های مسلحی که به جان مردم و ملت‌ها انداختند آن‌ها مورد مواخذه و محاکمه قرار بگیرند، یقین بدانید دنیا به صلح و امنیت خواهد رسید، چون به وجود آورندگان داعش و گروه‌های مسلحی از این قبیل که به جان ملت‌ها انداختند، قطعاً بدانید که ملت‌ها در صلح، آرامش و دوستی به سر خواهند برد.

رئیسی تصریح کرد: عقب‌ماندگی‌هایی از جمله اجرای عدالت داریم که کشور باید در جهت اجرای عدالت گام بردارد. این دوره از مدیریت دولت، محور تحول اجرای عدالت در بستر گام دوم انقلاب اسلامی است و در این راستا، حتماً به تمام اسناد بالادستی یعنی قانون اساسی جمهوری اسلامی، سیاست‌های مصوب نظام و برنامه‌های توسعه توجه خواهد شد.

دولت سیزدهم مربوط به یک جریان و جناح خاصی نیست.

رئیس‌جمهور منتخب گفت: ما در آستانه تشکیل یک دولت جدید برنامه توسعه هفتم را با همکاری مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس ان‌شاءالله دنبال خواهیم کرد. دولت سیزدهم مربوط به یک جریان و جناح خاصی نیست. دولت و مدیران و همکاران با آن در سراسر کشور کسانی هستند که وطن‌دوست هستند و دغدغه مردم و انقلاب را دارند و دغدغه آن‌ها رفع مشکلات مردم و گرفتاری‌های معیشت آنان است.

رئیسی ادامه داد: اینان در سراسر کشور، همکاران ما خواهند بود؛ هر کس دلش برای مردم و انقلاب بتپد او همکار ما در جای‌جای کشور خواهد بود.

با رئیس‌جمهور آمریکا دیدار نمی‌کنم

وی بار دیگر با اشاره به موضوع سیاست خارجی دولت سیزدهم تاکید کرد: اجازه نخواهیم داد به نحوی مذاکره برای مذاکره باشد، اجازه نخواهیم داد مذاکرات فرسایشی باشد؛ بلکه باید هر نشستی همراه با نتیجه باشد، نتیجه محوری، موضوع و هدف ماست و باید آورده ای برای ملت بزرگ ایران داشته باشد. در راستای آورده برای مردم و رفع محدودیت ها و تحریم ها و راستی آزمایی مسأله ارتباطات را ادامه خواهیم داد. من با رئیس جمهور آمریکا دیدار نمی کنم. دولت آمریکا چرا به وظایف خود عمل نمی کند؟ من پیشنهاد جدی ام به آمریکا این است که تحریم ها را لغو کنند.‌ برجام آورده ای برای مردم ما نداشت. ما باز هم تاکید می کنیم دولت آمریکا باید به تعهدات خود عمل کند. مسائل موشکی و منطقه ای قابل مذاکره نیست. مطالبه ملت ایران از شما این است که به تعهدات خودتان عمل کنید. خواسته مردم از دولت مردمی آن است که احقاق حق آن‌ها را داشته باشیم و ما حق آن‌ها را دنبال خواهیم کرد.

دولت سیزدهم بورس را به عنوان قلک خود قرار نمی دهد تا کمبود بودجه را جبران کند

رئیس جمهور منتخب مردم درباره از دست رفتن سرمایه مردم در بورس افزود: ما اعتماد را دوباره به بازار سرمایه باز می گردانیم. دولت سیزدهم حتما بورس را به عنوان قلک خود قرار نمی دهد تا کمبود بودجه را جبران کند. ما کارها را برای شرکت هایی که در صف ورود به بورس هستند تسهیل می کنیم. نظارت‌ و سازوکارهای نظارتی را در بورس فعال خواهیم کرد که خود این فعال شدن نظارت باعث خواهد شد که صندوق توسعه بورس از ایجاد تکانه‌های بورس پیشگیری کند.

رئیسی در مورد تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم گفت: موضوع کالای اساسی برای مردم مهم است‌. باید ارتباط سفره مردم و کالای اساسی را با قیمت ارز قطع کنیم و به خودکفایی برسیم تا مشکلی در آینده نداشته باشیم. ما تولید را پرجاذبه و اقدامات اقتصادی غیرمولد را بی‌جاذبه خواهیم کرد؛ به‌نحوی‌که نقدینگی به سمت تولید برود و این به سازوکارهایی نیاز دارد؛ با یک بخشنامه و یک سخن نمی‌شود. این اقداماتی امکان‌پذیر است. دولت حتماً برنامه‌ای در جهت اینکه تولید در کشور رونق پیداکند، به‌عنوان محور دنبال خواهد کرد.

صهیونیست‌ها پیش از ایران باید از مردم فلسطین وحشت کند

رئیسی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بعضی از مسئولین رژیم صهیونیستی شما را خطرناک‌ترین رئیس جمهور ایران قلمداد کرده‌اند که منافع آن‌ها را به خطر انداخته است؛ در اروپا هم برخی نگرانی خود را از به خطر افتادن برجام در دوران ریاست جمهوری شما اعلام کرده‌اند نظر شما درباره این واکنش‌ها چیست؟ نظرتان درباره اتفاقات ۱۰ سال اخیر سوریه چیست؟ درباره رابطه با عربستان آیا این امکان وجود دارد که شاهد سفر شما به آن کشور و یا سفر رهبران این کشور به تهران باشیم؟ نظرتان درباره جنگ یمن چیست؟ گفت: پاسخ رژیم صهیونیستی به کسانی که حق آن‌ها غصب شده چیست؟ و این رژیم چگونه می‌خواهد این حق فلسطینیان را بدهد؟ جمهوری اسلامی بار‌ها اعلام کرده است که طرح ما درباره فلسطین آن است که به آرای فلسطینیان مراجعه شود، زیرا فلسطینیان صاحب فلسطین هستند و قبل از آنکه رژیم صهیونیستی از ناحیه ما احساس وحشت کند از ناحیه مردم فلسطین و گروه‌های مقاومت و کسانی که حق‌شان توسط رژیم صهیونیستی ضایع شده است باید بترسد؛ امروز ابتکار عمل در اختیار مجاهدان فلسطینی است؛ جمهوری اسلامی هم طبق سیاست‌های خود و طبق سیاست‌های امام خمینی (ره) و همچنین سیاست‌های تصریح شده در قانون اساسی همواره حامی مظلومان خواهد بود؛

حملات سعودی‌ها علیه مردم یمن متوقف شود

وی همچنین درباره موضوع یمن گفت: یمن باید هرچه زودتر توسط خود یمنی‌ها تدبیر و مدیریت شده و از هرگونه دخالت سعودی‌ها و یا کشور‌های حامی سعودی در یمن جلوگیری شود. این در حالی است که در این چند سال هجوم زیادی از سوی سعودی‌ها و حامیان آن‌ها به مردم یمن، کودکان و زنان یمنی و خانه‌های یمنی‌ها و سرزمین یمن شده است، لذا باید هرچه سریع‌تر این وضعیت متوقف شود؛ جمهوری اسلامی تأکید می‌کند که جنگ علیه یمن باید هرچه سریع‌تر متوقف شود و یمن بایستی به دست یمنی‌ها و مردم یمن اداره شود و یمنی‌ها تصمیم بگیرند که چگونه این کشور را اداره کنند؛ ما بر توقف هرچه سریع‌تر جنگ یمن و حملات سعودی‌ها علیه مردم مظلوم یمن تأکید می‌کنیم.

با تمام کشورهای جهان تعامل داریم

رئیس جمهور منتخب ملت ایران درباره سؤال مربوط به روابط با عربستان سعودی گفت: ما روابط با همه کشور‌های دنیا و تعامل با همه را اعلام کرده‌ایم به ویژه روابط با کشور‌های همسایه برای‌مان مهم است؛ اولویت ما ارتباط با همسایگان خواهد بود و نسبت به کشور عربستان هم درباره بازگشایی سفارتخانه‌ها بین دو کشور هیچ مانعی از طرف جمهوری اسلامی ندارد و این سیاست پیش از این اعلام شده است و باز هم تأکید می‌کنم که روابط و گفت‌وگو با عربستان و همه کشور‌های در منطقه برای جمهوری اسلامی هیچ مانعی ندارد.

رئیسی همچنین چند نکته را در پایان نشست خبری خود با رسانه‌های داخلی و خارجی اعلام و تصریح کرد: در ابتدای دولت خواهیم گفت که همه زمینه‌ها برای بازگشت ایرانیان خارج از کشور فراهم خواهیم کرد، زیرا دولت خود را مؤظف می‌داند که در این باره کار‌هایی را انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: ما همچنان که نسبت به حقوق و امنیت مردم در داخل کشور خود را مؤظف می‌دانیم نسبت به ایرانیان خارج از کشور هم وظایفی را برعهده داریم، زیرا آن‌ها ایرانی هستند و ما نسبت به آن‌ها مسئولیت‌هایی را برعهده داریم لذا باید ورود ایرانیان به داخل کشور تسهیل شود و همه دستگاه‌های مربوطه در این باره باید این تسهیل‌گری را انجام دهند ضمن اینکه سرمایه‌گذاری در کشور توسط ایرانیان در خارج از کشور بایستی در اولویت قرار گیرد.

ایران جزو امن‌ترین کشور‌ها برای سرمایه‌گذاری اقتصادی است

رئیس‌جمهور منتخب گفت: ایرانی که در خارج از کشور درآمدی را کسب کرده است بهترین مکان و امن‌ترین مکان برای او سرمایه‌گذاری در داخل ایران و سرزمین آبا و اجدادی او است؛ امنیت هم کاملاً برای این سرمایه‌گذاری وجود دارد، امنیت برای همگان است و همه سرمایه‌گذاران در سراسر دنیا بدانند که امروز جمهوری اسلامی جزو امن‌ترین کشور‌ها برای سرمایه‌گذاری اقتصادی است و این امنیت را دولت برای همه کارآفرینان و سرمایه‌گذاران و به ویژه ایرانیان خارج از کشور تضمین می‌کند و بایستی آن‌ها بدانند که وطن‌شان و خاک‌شان برای آن‌ها به منظور سرمایه‌گذاری دارای اولویت است.

وی همچنین از راه‌اندازی یک سامانه برای دریافت ایده‌ها خبر داد و گفت: نخبگان، اصحاب رسانه، دانشگاهیان و حوزویان و همه صاحبان اندیشه و خرد اگر ایده‌ای را برای اداره دولت و برای سامان دادن به وضعیت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سایر حوزه‌ها دارند می‌توانند در یک بانک ایده‌های خود را ارسال کرده و دولت از این ایده‌ها استقبال می‌کند ضمن اینکه این ایده‌ها برای دولت بسیار گره‌گشا باشد؛ استقبال از نظرات و ایده‌های همه عزیزان برای دولت بسیار مغتنم است.

رئیسی گفت: همچنین ارتباط مردم با من از طریق اقوام، بستگان و خویشان نبایستی تنظیم شود هرچند که آن‌ها برای من محترم هستند، اما ارتباط با مردم ارتباط از طریق خویشان و بستگان نیست. ما سامانه‌ای را برای ارتباط دائمی با مردم و همه سطوح اجتماعی فعال خواهیم کرد که این ارتباط کاملاً سازمان یافته و برنامه‌ریزی شده است. البته این موضوع با حضور من در اجتماعات مردمی متفاوت است؛ البته ان‌شاءالله کرونا از صفحه روزگار ریشه‌کن خواهد شد و تلاش داریم همه این ارتباطات را با همه محافل افزون کنیم و تلاش داریم ارتباط علی‌الدوام با همه سطوح جامعه جزو برنامه کاری من باشد.

وی اظهار کرد: من به عنوان خادم جمهور هستم ضمن اینکه ارتباط با مردم برای همه مدیران دولت یکی از شاخص‌های مهم ادامه مأموریت و مسئولیت آن‌ها خواهد بود.

رئیس جمهور منتخب ملت ایران در پایان از همه اصحاب رسانه صمیمانه سپاس‌گذاری کرد و گفت: از همه اصحاب رسانه و خبرنگاران با همه گرایش‌های سیاسی تشکر می‌کنم. البته آن‌ها در همه حوزه‌های کاری ملی و استانی تلاش‌های زیادی کردند ضمن اینکه رسانه‌های دیجیتال و مکتوب هم انصافاً در دوران انتخابات بهترین کانال ارتباطی با مردم و تبیین دیدگاه‌ها را داشتند و من معتقدم رسانه‌ها نقش بسیار مهمی را در ادامه راه دولت و ارتباط با مردم خواهند داشت؛ ضمن اینکه رسانه‌ها در انعکاس نظرات و دغدغه‌های مردم به مدیران و دیدگاه‌های دولت برای مردم عزیز جایگاه بسیار ویژه‌ای دارند.

گفتنی است که در انتخابات ۲۸ خرداد ماه سید ابراهیم رئیسی با کسب ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۴۵ رای از مجموع ۲۸ میلیون و ۹۳۳ هزار و ۴ رای ماخوذه به عنوان رئیس جمهور ایران برای ۴ سال آینده برگزیده شد.

لینک کوتاه : https://khabarguilan.ir/?p=5249
 • نویسنده : مازیار جعفری
 • ارسال توسط :
 • منبع : پایگاه اطلاع رسانی خبر گیلان
 • 177 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • خبرگیلان نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
 • لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.