تاریخ : جمعه, ۱ تیر , ۱۴۰۳ 15 ذو الحجة 1445 Friday, 21 June , 2024
2
استاندار گیلان

طرح ملی گفتگوی خانواده گامی مهم در تحکیم خانواده است.

 • کد خبر : 1160
 • ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۶:۲۲
طرح ملی گفتگوی خانواده گامی مهم در تحکیم خانواده است.
 استاندار گیلان سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده را به عنوان نقشه راهی برای ارتقای عدالت جنسیتی دانست و گفت: طرح ملی گفت و گوی خانواده، طرحی ارزشمند دولت و گامی مهم در جهت تحکیم خانواده به شمار می آید.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه اطلاع رسانی گیلان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان  ؛  ارسلان زارع  در جلسه کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانوادهبا اشاره به دیدار اخیر خود با معاون رییس جمهوری در امور زنان به آمادگی استان برای اجرای این طرح اشاره و بیان کرد: این مهم گامی اساسی در جهت تحکیم خانواده است و رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری نیز همواره بر آن تاکید داشته و دارند.

نماینده عالی دولت در گیلان خاطرنشان کرد: اجرای طرح ملی گفت و گوی خانواده می تواند موجب تقویت مهارت‌های شنیداری، گفتاری و حل و فصل اختلاف در داخل خانواده شود تا کانون خانواده دارای تفاهم و ارتباط عاطفی و صمیمانه بیشتری باشد.

وی یکی از مسائل حیاتی پیش روی برای عبور از چالش‌ها را اهتمام به گفت وگو دانست و افزود: باید به منظور تقویت فرصت گفت وگوی بین نسلی در خانواده ها، برنامه ریزی صورت گیرد؛ زیرا به طور قطع شکل گیری این موضوع، آغاز روندی مثبت است.

زارع با بیان اینکه به یقین شرایط بحرانی و دشوار کرونا را تا کنون با گفت وگو و روشنگری توانسته ایم پشت سر بگذاریم، اظهار داشت: تمامی توصیه ها و الزاماتی که اکنون در حوزه رعایت بهداشت فردی و اجتماعی ارائه می شود نیز در گام نخست با گفت وگو قابل دستیابی است.

استاندار گیلان زنان را مایه آرامش در نهاد خانواده خواند  و خاطرنشان کرد: بسیاری از الگوهای رفتاری، از بانوان جامعه نشأت می گیرد و فرزندان ما، در نگاه اول، مادران خویش را در قامت اسوه می بینند.

زارع ادامه داد: بر این اساس چنانچه مدیریت موضوعات مهم در بخش های مختلفی که جامعه با آنها مواجه است را با گفت وگو آن هم از درون خانواده شروع کنیم، به طور قطع به اثربخشی مناسبی می‌رسیم.

استاندار گیلان در ادامه بالاتر بودن نرخ مشارکت اقتصادی زنان از متوسط کشوری را یک فرصت خواند و با تأکید بر ضرورت زمینه سازی برای توسعه فعالیت های کارآفرینانه زنان گیلان، گفت: بسیاری از الگوهای رفتاری از بانوان جامعه نشأت می گیرد و با توجه به اهمیت رعایت توصیه های بهداشتی در قطع زنجیره شیوع کرونا، آنان نقش موثری در نهادینه سازی توجه به این توصیه ها در خانواده دارند.

وی با اشاره به نقش فعال زنان گیلان در تولید محصولات کشاورزی و دامی در جریان دیدار با دکتر ابتکار گفت : امروز گسترش صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی و عشایری یک ضرورت است چنانکه طی سال های اخیر ۷۶ صندوق‌ اعتبارات خرد زنان روستایی در گیلان ایجاد شده که هدفگذاری برای سال جاری افزایش این تعداد به بیش از ۱۰۰ صندوق است.

وی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه پایدار و متوازن؛ حضور و اثرگذاری مردم در تمامی حوزه‌ها و سطوح اجرایی و مدیریتی جامعه است که در قالب نقش‌آفرینی تشکل‌های اجتماعی ظهور می یابد و در بسیاری از کشورها نیز به عنوان معیار مورد توجه قرار می گیرد.

وی تشکل های اجتماعی را حلقه مستحکم ارتباطی برای تعامل مثبت و موثرتر مجموعه حاکمیت، نظام سیاسی و دولت با جامعه مدنی خواند و گفت:  اثرگذاری بارز آنها را در جریان مدیریت و مقابله با کرونا شاهد بودیم.

زارع خاطرنشان کرد: طبق معیارهای اصیل اسلامی؛ نه فقط بین مرد و زن تفاوتی به لحاظ جایگاه و منزلت اجتماعی وجود ندارد بلکه زنان در کنار مردان و هر دوی آنها، دارای مقام و کرامت انسانی هستند.

وی به سوابق متعدد تاریخی و نقش پررنگ زنان اشاره و بیان کرد: زنان در عرصه های مختلف نه تنها نقش آفرین بوده اند بلکه اثرگذار هم ظاهر شده اند و از نمونه های معاصر آن می توان به نقش زنان در نهصت اسلامی و پیروزی انقلاب، دوران پر افتخار دفاع مقدس و دیگر اشاره کرد که مثال بارز اخیر آن نیز حضور بانوان در جریان مدیریت کروناست.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به رونمایی سند ارتقاء وضعیت زنان و خانواده در استان در جریان سفر بهمن ماه سال گذشته دکتر ابتکار به گیلان اظهار کرد: به یقین این سند به دلیل آنکه اولویت های اساسی و مهم خانواده و زنان و نیز راهکارهای عملیاتی را مشخص می کند، کارآمد بوده و به دنبال بهبود وضعیت مرکز ثقل جامعه یعنی خانواده است.

وی همچنین به امضای تفاهم نامه طرح تاب آوری اجتماعی ویژه خانواده در جریان این سفر اشاره و اضافه کرد: اجرای این طرح زمینه ساز هم افزایی برای توان‌افزایی زنان به ویژه در روستاها، حمایت از سازمان‌های مردم‌نهاد و اقدامات کارآفرینی است.

زارع نقش تشکل های مردم نهاد در تحقق توسعه پایدار را مهم خواند و گفت : سرمایه اجتماعی جامعه ایرانی در بخش فعالیت‌های مدنی و سازمان‌های مردم نهاد، ظرفیتی مناسب است چنانکه در حال حاضر از بیش از ۲۰۰ تشکل فعال مردم نهاد استان در زمینه های محیط زیست، خیریه و امور اجتماعی؛ نیمی با مدیریت زنان یا بدنه اصلی آن متشکل از بانوان است و رویکرد ما نیز حمایت از این تشکل‌ها و کمک به آنها برای بسط ظرفیت‌های مدنی و بسیج پتانسیل های اجتماعی است.

زارع بر لزوم توجه به موضوع بالا بردن تاب آوری اجتماعی نیز تاکید و اظهار کرد: این مهم یکی از راهبردهای غلبه بر دشواری های ناشی از کروناست و باید به طور جدی در دستور کار باشد؛  چراکه از این رهگذر آحاد جامعه می توانند مهارت های لازم برای رویارویی با مشکلات را به دست آورند.

استاندار گیلان علت موفقیت و پشت سر گذاشتن مشکلات در جریان شیوع کرونا را  در کنار قرار گرفتن مردم، ‌ نخبگان و گروه های مرجع دانست و افزود: امروز نیز همچنان باید این همکاری ها با نقش آفرینی موثر بانوان در بخش های مختلف از جمله نهادینه سازی رعایت توصیه های بهداشتی، پرهیز از سفرهای غیرضروری، رعایت بهداشتی فردی پر رنگ تر از قبل انجام شود.

وی آموزش و یکپارچه سازی فعالیت های دستگاه های اجرایی در حوزه آسیب های اجتماعی برای توانمندسازی جامعه را مهم خواند و گفت: لازم است در جهت رفع آسیب های اجتماعی با نگاهی تعاملی و همگرایانه، پیش رفت و از نتایج مطالعات و پژوهش های این بخش نیز استفاده ای موثر داشت.

استاندار گیلان همچنین بر ضرورت بررسی و اولویت سنجی درباره کیفیت زندگی سالمندان و توجه به سلامت روحی، روانی و جسمانی آنان تاکید کرد و گفت: در این مسیر باید به فعالیت های پژوهشی هم توجه شود.

در این نشست دو طرح تدوین و تالیف زندگی نامه شهدای شاخص گیلان و  طرح برندسازی رسانه ای در حوزه تولید و جهش هدفمند کسب و کار از سوی فعالان تشکل های مردم نهاد استان مطرح و به بحث گذاشته شد.

این نشست استاندار با حضور جمعی از فعالان مدنی و مدیران دستگاه های اجرایی مرتبط و به مناسبت گرامیداشت ۲۲ مردادماه روز ملی تشکل ها و مشارکت مردمی برگزار شد.

لینک کوتاه : https://khabarguilan.ir/?p=1160
 • نویسنده : مازیار جعفری
 • ارسال توسط :
 • منبع : پایگاه اطلاع رسانی خبر گیلان
 • 126 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • خبرگیلان نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
 • لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.