تاریخ : دوشنبه, ۲۹ اسفند , ۱۴۰۱ 28 شعبان 1444 Monday, 20 March , 2023
2

گمانه‌زنی درباره تیم اقتصادی رئیسی

 • کد خبر : 5253
 • 01 تیر 1400 - 18:05
گمانه‌زنی درباره تیم اقتصادی رئیسی
گفته می شود کلیدی ترین عضو اقتصادی کابینه رئیسی و در واقع رهبر تیم اقتصادی، فرهاد رهبر خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر گیلان؛یکی از بحث های این روزهای رسانه ها کابینه دولت جدید است،در این کابینه تیم اقتصادی و تیم دیپلماسی اهمیت بالایی دارد و سوالات زیادی پیرامون آن وجود دارد. 

با وجود اینکه ابراهیم رئیسی روز گذشته از رسانه‌ها خواست که درباره کابینه گمانه‌زنی نکنند اما به نظر نمی‌رسد به این توصیه توجهی شود.

رئیسی روز گذشته نوید تشکیل کابینه فراجناحی داد و به گروه های حامی‌اش تذکر داد که او خود را فقط در قبال مردم مسئول می داند.گ، او همچنین گفت به زودی سامانه‌ای راه اندازی می کند تا مردم پیشنهادات خود را برای مسئولیت های مختلف بیان کنند.

رئیسی همچنین روز گذشته اظهار نظری داشت که نشان می داد تیم دیپلماسی دولت را تغییر خواهد داد، او در پاسخ به سوالی درباره مذاکره کنندگان هسته ای ایران گفت آنها به او گزارش داده اند و گروه سیاست خارجی اش این گزارش را بررسی می کند.

این پاسخ را می توان اینگونه تعبیر کرد که او تیم سیاست خارجی خود را تشکیل داده است. اما جزییات زیادی از آن تیم وجود ندارد با این حال احتمالا علی باقری معاون بین الملل قوه قضائیه در آن تیم نقش پررنگی داشته باشد، بحث هایی هم درباره احتمال استفاده از سعید جلیلی به عنوان وزیر خارجه مطرح است.

درباره حسین امیر عبداللهیان معاون پیشین وزارت خارجه و معاون کنونی محمدباقر قالیباف هم بحث هایی مطرح است با این حال احتمال آن اندک به نظر می رسد.

کابینه اقتصادی رئیسی

اما موضوع دوم کابینه اقتصادی دولت است. در این باره هم مطالبی در رسانه ها مطرح شده است. گفته می شود کلیدی ترین عضو اقتصادی کابینه رئیسی و در واقع رهبر تیم اقتصادی، فرهاد رهبر خواهد بود.

نام فرهاد رهبر برای  ریاست سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نفت و وزارت اقتصاد مطرح است،حتی نام رهبر به عنوان معاون اول نیز مطرح است.

فرهاد رهبر دارای دکترای اقتصاد از دانشگاه تهران است و به مدت ۵ سال در دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی، مدیرکل مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست‌جمهوری بود.

همچنین در دولت هفتم نیز، معاون اقتصادی وزارت اطلاعات شد و البته در دولت احمدی نژاد، ریاست سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را بر عهده گرفت که بعد از آن به مدت ۶ سال رئیس دانشگاه تهران بود در نهایت در سال ۹۳، با حکمی از علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد دولت یازدهم به عنوان عضو و نایب رئیس شورای راهبردی نظام مالیاتی کشور منصوب شد.

او در چند سال گذشته مشاور اقتصادی و دبیر کارگروه اقتصادی آستان قدس رضوی بوده و در کابینه انتخاباتی رئیسی هم حضور داشت که این روابط، احتمال ورود او را به کابینه دولت جدید بیشتر می‌کند.

نام فرهاد رهبر به عنوان رهبر تیم اقتصادی رئیسی مطرح است 

برای سکانداری وزارت اقتصاد دولت آینده نیز، برخی گمانه زنی‌های دیگر مطرح شده که نام‌هایی آنگونه باشگاه خبرنگاران گزارش داده شمس‌الدین حسینی و احمد امیرآبادی از مهم‌ترین گزینه‌های بیان شده برای این وزراتخانه است.

شمس‌الدین حسینی دارای مدرک دکترای اقتصاد در بخش عمومی و بین‌الملل از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد است. او در دولت نهم و دهم، وزیر امور اقتصادی و دارایی بوده و هم اکنون نیز در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، نماینده استان مازندران در حوزه انتخابیه تنکابن، رامسر و عباس‌آباد است. در حال حاضر ریاست کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اجرای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی مجلس شورای اسلامی را بر عهده دارد.

احمد امیرآبادی فراهانی نیز دبیر هیئت رئیسه مجلس دهم، نمایندهٔ دورهٔ نهم و دهم مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی از حوزهٔ انتخابیهٔ قم در استان قم است. او عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر قم در دوره سوم شوراها بود و مجدداً در انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی که در هفتم اسفند ۹۴ برگزار شد به عنوان نماینده اول از شهر قم به مجلس راه یافت.

سید رضا فاطمی امین با سابقه اجرایی در صنایع مختلف از گزینه جدی برای سکانداری وزارت صمت است؛ البته نام او برای وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه هم پیشنهاد شده است. این مدیر با سابقه صنعتی، در کارنامه خود عضویت در هیئت عامل ایدرو، مجری طرح نوسازی خودروهای فرسوده، مشاور رئیس جمهور، مشاور وزیر صمت و مشاور قائم مقام آستان قدس رضوی را دارد.

همچنین نام مهرداد بذرپاش با کارنامه مدیرعاملی سایپا و رئیس فعلی دیوان محاسبات نیز برای این سمت مطرح شده است.

نام رستم قاسمی یکی از اسامی پر تکرار در لیست پیشنهادی دولت سیزدهم به عنوان وزیر نفت است. او در دولت احمدی نژاد به مدت ۲ سال یعنی از سال ۱۳۹۰، وزیر نفت بود.

دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی عمران آموزش راه دور از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است و فعالیت نظامی خود را از سال ۱۳۶۰ در سپاه پاسداران آغاز کرد که در طول جنگ ایران و عراق، از اعضای این نهاد بود. او از سال ۱۳۸۶ به مدت ۴ سال فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا را بر عهده داشت.

رستم قاسمی گزینه احتمالی برای وزارت نفت 

احتمال حضور سعید محمد در کابینه هم جدی است. فرمانده پیشین قرارگاه خاتم الانبیا پس از کناره گیری از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری به جمع حامیان اصلی رئیسی پیوست و برای رئیسی به شهرهای مختلف رفت و تبلیغات گسترده ای کرد.

شاید او نیز یکی از گزینه های وزارت نیرو و یا وزارت نفت باشد.

یکی دیگر از نام‌های پرتکرار در لیست کابینه پیشنهادی دولت سیزدهم، سید پرویز فتاح است. نام او به عنوان وزیر پیشنهادی نیرو و راه و شهر سازی در فضای مجازی ثبت شده است. او هم‌اکنون رئیس بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی است و همچنین به عنوان یکی از اعضای هیئت امنا در کمیته امداد امام خمینی نیز فعالیت می‌کند.

فتاح دارای کارشناسی مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی شریف و کارشناسی ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. فعالیت سیاسی فتاح از جهاد سازندگی در آذربایجان غربی شروع شد و در سال ۱۳۵۹ در سپاه پاسداران فعالیت داشته؛ البته در دولت دهم عهده دار ریاست کمیته امام خمینی (ره) بوده است.

نام علی نیکزاد هم به عنوان معاون اول و یا وزیر مسکن و شهرسازی مطرح است. نیکزاد رییس ستاد رئیسی بود و در دولت احمدی نژاد هم وزیر مسکن بود. مسکن مهر میراث اوست.

حجت‌الله عبدالملکی نیز در فضای مجازی به عنوان ریاست دبیر خانه مناطق ویژه اقتصادی، بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد شده؛ او دکترای اقتصاد از دانشگاه اصفهان دارد و از سال ۱۳۹۴ تا اکنون دبیر شورای اقتصاد سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است.

به مدت ۶ سال معاون رئیس دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق علیه السلام از سال ۱۳۹۰ بود و در بازه زمانی ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۸ نیز سمت مشاور وزارت امور اقتصادی و دارایی را بر عهده داشته است.

لینک کوتاه : https://khabarguilan.ir/?p=5253
 • نویسنده : مازیار جعفری
 • ارسال توسط :
 • منبع : پایگاه اطلاع رسانی خبر گیلان
 • 91 بازدید
 • بدون دیدگاه

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • خبرگیلان نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
 • لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.