تاریخ : پنج شنبه, ۹ آذر , ۱۴۰۲ 18 جماد أول 1445 Thursday, 30 November , 2023
0

۸ پیشنهاد به رئیسی برای بهبود فوری معیشت/ از تک‌نرخی کردن ارز تا حذف یارانه پردرآمدها

  • کد خبر : 5271
  • ۰۵ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۷
۸ پیشنهاد به رئیسی برای بهبود فوری معیشت/ از تک‌نرخی کردن ارز تا حذف یارانه پردرآمدها
کارشناسان اقتصادی از اقدامات فوری که می‌تواند تاثیرمستقیمی بر معیشت و سفره مردم داشته باشد می‌گویند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبر گیلان؛جام جم در گزارشی به ۸ پیشنهاد کارشناسان و اقتصاددانان کشور برای بهبود فوری معیشت پرداخته است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید. 

دکتر حسین صمصامی، سرپرست اسبق وزارت اقتصاد:

ارز را تک‌نرخی کنیم.

اتفاقی که فروردین ۹۷ افتاد و نرخ ارز ۴۲۰۰تومانی اعلام شد اقدام هوشمندانه‌ای تلقی می‌شد اما اشتباه دولت دوازدهم اینجا بود که در کنار آن بازار آزاد ایجاد کرد. ضمن اینکه دو نرخی‌بودن ارز نیز فسادزا خواهد بود و اولین اقدام تیم اقتصادی دولت باید تک‌نرخی کردن ارز باشد. کنترل نرخ ارز و متعادل‌سازی آن باعث خواهد شد قیمت کالاهای وارداتی در یک مسیر معقولی قرار می‌گیرد. در تیم اقتصادی دولت سیزدهم افرادی باید سر کار بیایند که اقتصاد لیبرالی را به‌درستی درک کرده باشند و اگر افرادی به‌کار گرفته شوند که به دنبال اقتصاد بازار آزاد باشند نه‌تنها تاثیری بر معیشت مردم نخواهد داشت بلکه سفره خانوارها کوچکتر خواهد شد.

دکتر امرا… امینی، عضو هیات‌علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی:

قیمت کالاهای اساسی ثابت شود.

طی سال‌های گذشته کالاهای اساسی تورم زیادی را تجربه کرده و این موضوع باعث شده تامین حداقل‌های زندگی برای خانوارها مشکل شود. از این رو دولت باید اقداماتی مانند تامین ارز موردنیاز کالاهای‌اساسی، تامین کالاهای‌اساسی و تعیین نرخ متعادل برای همه خانوارهای کشور انجام دهد. اگر از ۱۲مرداد دولت سیزدهم با برنامه بر مسند کار قرار بگیرد از همان روز اول تصمیماتی اتخاذ خواهد کرد که مواردی مانند برنج، گوشت، مرغ، نان، شکر، حبوبات و… وارد مسیر ثبات قیمتی شوند که مهم‌ترین نیاز مردم را تامین می‌کند. اکنون برخی کالاهای‌اساسی برخلاف وعده‌هایی که داده می‌شود در بازار نیست و دولت باید طی یک ماه مدیریت آن را به دست بگیرد.

دکتر محمد جلیلی، اقتصاددان:

اتصال سیستم یارانه و اعتبار‌سنجی

دولت در کوتاه‌ترین زمان می‌تواند سیستم یارانه و اعتبار‌سنجی برای دریافت تسهیلات را به هم متصل کند و از این طریق پردرآمدها شناسایی خواهند شد. اکنون ثروتمندان زیادی در فهرست یارانه بگیران قرار دارند که بیان کردند درآمد آنها پایین است اما همزمان خواستار تسهیلات بالا برای کسب و کارشان هستند. در این شرایط افراد یا باید انتخاب کنند یارانه دریافت کنند یا از تسهیلات و خدمات دیگر کشور بهره‌مند شوند. مسلما کسانی که در کسب و کارشان نیاز به نظام بانکی دارند قطعا از یارانه انصراف خواهند داد. در این شرایط دولت منابع بیشتری برای کمک به اقشار کم درآمد خواهد داشت و می‌تواند به جای افزایش یارانه نقدی به آنها سبد کالا و سبد پروتئینی و کلسیم اعطا کند تا به هدف اصلی خود که تامین معیشت مردم است برسد.

دکتر ابوالفضل خلخالی، عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت:

تک نرخی کردن قیمت خرید خودرو

یکی از مشکلات اقتصادی که در ایران مشاهده می‌شود و کشورهای دیگر با آن غریبه هستند، موضوع خودرو است. این‌که در کنار قیمت کارخانه یک بازار آزاد هم تشکیل شده، به نظر می‌رسد ناشی از ضعف نظارت دولت و تصمیمات غلطی است که در این حوزه گرفته شده و انتظار می‌رود دولت سیزدهم تا قبل از فرارسیدن پاییز به بازار خودرو گرما ببخشد تا هم خودروساز با انگیزه بیشتری اقدام به تولید خودرو کند و هم مصرف‌کننده بتواند به هر میزان که تقاضا دارد، خرید انجام دهد.

دکتر کامران ندری، عضو هیات‌علمی دانشگاه امام‌صادق(ع):

افزایش نرخ سودبانکی

در شرایطی که نرخ تورم دوبرابر نرخ سود بانکی است سرعت گردش پول در کشور زیاد می‌شود که این موضوع به تورم منجر خواهد شد. راه مشخصی که در کوتاه‌مدت باید به اجرا درآید افزایش نرخ بهره بانکی است که در سه ماهه سوم سال(پاییز) تاثیر آن مشخص خواهد شد و بخش زیادی از منابع راهی نظام بانکی می‌شود و پس از این اقدام دست دولت برای اقداماتی مانند اصلاح نظام‌بانکی و مواردی از این قبیل باز خواهد شد. آمارها نشان می‌دهد پایه پولی در کشور بالارفته و علی‌رغم اینکه مدت‌هاست نرخ ارز در یک محدوده قرارگرفته اما تورم در حال افزایش است که این موارد می‌تواند زنگ خطری به تیم اقتصادی دولت سیزدهم باشد و از سوی دیگر نقشه‌راه را برای آنها مشخص کند.

سید احسان خاندوزی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

دریافت مالیات از خانه‌های خالی

مسکن از جمله مواردی است که در کوتاه‌مدت به سامان نمی‌رسد اما اجرای برخی قوانین مانند دریافت مالیات از خانه‌های خالی می‌تواند به ساماندهی بازار مسکن کمک کند. مالیات از خانه‎‌های خالی به منظور افزایش درآمدهای دولت نیست بلکه ابزاری است تنظیم‌گر که می‌تواند به عرضه بیشتر بازار مسکن منجر شود و در کوتاه‌مدت تاثیر خود را در بازار می‌گذارد. در ادامه راه نیز اجرای قوانینی مانند مالیات بر عایدی سرمایه و برنامه‌های مسکن دولت سیزدهم به کمک ساماندهی بازار مسکن خواهد آمد و این بازار را به ثبات می‌رساند.

دکتر محمد کهندل، اقتصاددان:

یارانه پردرآمدها حذف شود.

نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به مواردی مانند یارانه اشاره داشتند، اما رئیس دولت سیزدهم باید در یک ماه اول با توجه به اطلاعات موجود، پردرآمد‌ها و ثروتمندان را از لیست یارانه‌بگیران حذف کند که انجام این کار هم به‌نفع دولت است و هم به‌نفع اقشار ضعیف. با منابعی که ایجاد می‌شود، دولت سیزدهم دست بازتری برای افزایش یارانه دهک‌های پایین‌تر دارد و از سوی دیگر با منابع باقی‌مانده می‌تواند زیرساخت اشتغال را برای بیکاران کشور فراهم کند.

دکتر مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس:

زنجیره تامین و توزیع کالاها در بازار مدیریت شود

طی دو سال گذشته هر بار یکی از بازارهای کالاهای‌اساسی به هم ریخت. از مرغ، تخم‌مرغ، شکر، گوشت، برنج و حبوبات گرفته تا کالاهایی که مردم کمتر از آن استفاده می‌کردند. به نظر می‌رسد برخلاف آنچه گفته می‌شود که درآمدهای ارزی باعث به هم ریختگی بازار شده، مدیریت در این بازارها جایی ندارد. اگر واقعا نوسانات ارزی باعث بروز چنین معضلی شده قطعا باید نظام واردات ما تغییراتی داشته باشد و تخصیص ارز فقط به کالاهای اولویت‌دار پرداخته شود. از سوی دیگر کالاها و نهاده‌های تولید اکنون در گمرکات کشور قرار دارند و در معرض فاسدشدن هستند که این نشان‌دهنده بی‌تدبیری در بخش مدیریت توزیع کشور است. کالا و نهاده تولید در گمرک قرار دارد اما کالا در داخل گران می‌شود. به نظر می‌رسد دولت سیزدهم در همان ابتدا و تا پایان مهر ماه باید به این موارد خاتمه دهد و کالاهای اساسی را که در گمرک قرار دارد را تعیین تکلیف‌کرده و سیاستی را اتخاذ کند که واردات نهاده‌های تولید در این بخش‌ها نماند.

لینک کوتاه : https://khabarguilan.ir/?p=5271

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • خبرگیلان نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد.
  • لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید.
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.